Vážený pán minister Jurzyca!

Autor: Richard Kiripolský | 27.2.2011 o 18:00 | Karma článku: 8,94 | Prečítané:  1627x

Úvodom môjho listu Vás čo najsrdečnejšie pozdravujem ... :) Viem... Som ako hrdina Nohavicovej piesne Pane prezidente http://www.youtube.com/watch?v=H0XciX1cXIY, ale keď mňa Váš názor tak veľmi zaujíma.

Keď sme sa rozhodovali, na ktorú strednú školu pôjde náš mladší syn, brali sme do úvahy, aké výsledky dosahuje škola v odborných predmetoch. Výber padol na strednú odbornú školu, ktorej študenti sú dlhodobo úspešní v súťažiach.

Napríklad jej študent piateho ročníka sa v roku 2009 zúčastnil na Majstrovstvách sveta vo Flair bartendingu v Berlíne, kde súťažil medzi profesionálmi.
Tohtoročná študentka 5. ročníka vyhrala na minuloročných majstrovstvách Slovenska v príprave kávy v kategórii latte art prvé miesto a reprezentovala Slovensko v lete na majstrovstvách sveta v Londýne. Taktiež medzi profesionálmi.
Najúspešnejší študent someliér Slovenska víťaz napríklad aj juniorskej somelierskej súťaže Grand Prix Elesko 2010 je tiež piatak.
Logicky by sa zdalo, že škola za tieto úspechy získava v hodnotení stredných škôl veľa bodov, čo jej pomáha pri získavaní finančných prostriedkov, aby mohla ešte viac zlepšovať odbornú prípravu študentov. Ale verili by ste tomu, pán minister, že to tak nie je? Že za reprezentáciu Slovenska nie sú body? Ono by to tak iste bolo, keby sa stredné školy nehodnotili podľa úspešnosti v súťažiach podporovaných ministerstvom školstva, ktoré sú uvedené na stránka ministerstva http://www.minedu.sk/index.php?lang=sk&rootId=1490 a v pedagogicko-organizačných pokynoch. Hoci je súťaží v prílohe POP č.4 na strane 54  http://www.minedu.sk/index.php?lang=sk&rootId=3992 naozaj veľa, súťaže baristov, someliérov či barmanov tam nenájdete. V praxi to znamená, že škola získa body za úspech v súťaži v streľbe zo vzduchovky, ale za postup na špičkovú celosvetovú profesionálnu súťaž nezíska nič.
Myslím si, že je to nespravodlivé. Prečo sú odborné školy posudzované podľa úspechov napríklad v recitačných súťažiach. Veď keby som chcel mať zo syna recitátora či herca dám ho na konzervatórium alebo gymnázium.

Bolo by logické, keby sa aj takéto odborné súťaže dostali do POP. To je v kompetencii ministerstva školstva. Alebo by možno stačilo, aby sa zmenila metodika hodnotenia stredných škôl a brala sa do úvahy reprezentácia kraja a Slovenska na odborných súťažiach, ktoré sa týkajú zamerania strednej školy. Čo si o tom myslíte? Podľa mňa zmeniť to nemôže byť problém. Zmeniť a podporovať školy, ktoré dokážu pripraviť študentov tak, že sa môžu porovnávať aj s profesionálmi.

Písalo sa mi s Vami veľmi príjemne, pán minister, a verím, že Vy to pochopíte, Vy predsa všetko viete, Vy to vyriešite... :)

Želám Vám len tých najlepších poradcov a veľa, veľa múdrych rozhodnutí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?