Náš krtko je inteligent

Autor: Richard Kiripolský | 30.1.2011 o 18:00 | Karma článku: 11,64 | Prečítané:  1221x

Máme pekný veľký pozemok. Tešíme sa, že bude ešte krajší, keď dokončíme terénne úpravy. Zdielame ho spolu s našou zverinou. Tešíme sa z tej, ktorá uprednostňuje pobyt na prízemí ako pes a husi, aj z tej na poschodí ako pavčielky, sýkorky a iné lietavce. Máme aj suterénne obyvateľstvo. Z neho ma donedávna najviac rozčuľoval náš krtko. Už ma nerozčuľuje. Získal si môj rešpekt.

Nepoznám nikoho, kto by sa tešil z toho, keď mu stvorenie slepé ako tágo napríklad obžerie korene novozasadeného kivi, čím ho pošle do večných lovíšť, alebo rozryje trávnik.
Preto ma potešilo, že náš milý podzemník neodhadol situáciu a nejakým nedorozumením skončil vo vedre, odkiaľ sa nedokázal dostať von.
Nie sme žiadni fanatici, ale ako rodina sa snažíme žiť ekologicky. K tomu sme vždy viedli aj našich synov. Keď som sa dozvedel, že náš starší syn zobral milého krtka ďaleko, ďaleko, až celých päťsto metrov do vinohradov za náš pozemok a tam ho vypustil, zauvažoval som, či sme to s tou ekovýchovou neprehnali.

Netrvalo dlho a krtko bol späť. Možno to bol on alebo niekto z pozostalej rodiny, možno bratranec či sesternica, ale isté je, že to neostalo bez odozvy. Dakto z nich sa musel sťažovať v krťom Štrasburgu a zažiadať o špeciálny výcvik. Som presvedčený, že existuje krtia MI6 alebo nejaká intelligence service poskytujúca výcvik ako prežiť a zároveň zosmiešniť nepriateľa.

Skúsili sme všetko, čo nám bolo odporučené. Zapojili sa aj všetci členovia rodiny. Len si predstavte 89 ročnú starkú, ako vyzbrojená motykou v póze samuraja nehybne stojí nad krtincom a čaká, a čaká. A márne, a márne.

Zo začiatku som strihal ružové kríky a dával 20 centimetrové odrezky s tŕňmi do dier. Ťažkú hlavu si z nich nerobil. Vyskúšal som aj sklené fľaše bez dna nasmerované na chodbičku. Vietor mal na nich pískať a znervozňovať ho. Vietor by možno aj pískal, keby krtko fľaše vždy do rána nezaplnil čerstvou hlinou. Skúsil som aj vlasy do dier a uvažoval nad červenou rastlinkou, ktorej meno si už nepamätám. Keď som si predstavil trávnik rovnomerne posiaty červenými rastlinkami, nebolo mi do smiechu. Ale čo ma naozaj zlomilo, bol jeho postoj k našej investícii do plašiča krtkov na baterky. Pár dní sa nedialo nič. Pravdepodobne vyhodnocoval možné riziká a konzultoval svoj postup. A potom vyryl úkážkový krtinec ako pyramída - hotové kultové dielo. Jeho úpätie sa dotýkalo nášho plašiča celého červeného od hanby.

Boli večery, keď som zaspával s predstavou, ako krtko pózuje na najvyššom krtinci. V bielom kimonku predvádza bezchybnú katu a pästičkami búši na všetky strany. Dnes viem, že to nie je pravda. Na také hlúposti on nemá čas. Po nociach študuje a vytvára vysoko sofistikované stratégie alebo na ústredie posiela správy v braillovom písme, ako nás zas dostal.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Zomrel Štefan Nosáľ, zakladateľ a dlhoročný vedúci Lúčnice

Národný umelec sa zomrel vo veku 90 rokov.

KULTÚRA

Folklór bol preňho živým organizmom. Nosáľ mal jedinečný talent

Mal veľmi jasnú víziu toho, čo chce urobiť.

PLUS

Spievajúci dom týral operou celú ulicu

Je to najabsurdnejší susedský spor, ktorý sa na Slovensku odohral.


Už ste čítali?