Náš krtko je inteligent

Autor: Richard Kiripolský | 30.1.2011 o 18:00 | Karma článku: 11,64 | Prečítané:  1225x

Máme pekný veľký pozemok. Tešíme sa, že bude ešte krajší, keď dokončíme terénne úpravy. Zdielame ho spolu s našou zverinou. Tešíme sa z tej, ktorá uprednostňuje pobyt na prízemí ako pes a husi, aj z tej na poschodí ako pavčielky, sýkorky a iné lietavce. Máme aj suterénne obyvateľstvo. Z neho ma donedávna najviac rozčuľoval náš krtko. Už ma nerozčuľuje. Získal si môj rešpekt.

Nepoznám nikoho, kto by sa tešil z toho, keď mu stvorenie slepé ako tágo napríklad obžerie korene novozasadeného kivi, čím ho pošle do večných lovíšť, alebo rozryje trávnik.
Preto ma potešilo, že náš milý podzemník neodhadol situáciu a nejakým nedorozumením skončil vo vedre, odkiaľ sa nedokázal dostať von.
Nie sme žiadni fanatici, ale ako rodina sa snažíme žiť ekologicky. K tomu sme vždy viedli aj našich synov. Keď som sa dozvedel, že náš starší syn zobral milého krtka ďaleko, ďaleko, až celých päťsto metrov do vinohradov za náš pozemok a tam ho vypustil, zauvažoval som, či sme to s tou ekovýchovou neprehnali.

Netrvalo dlho a krtko bol späť. Možno to bol on alebo niekto z pozostalej rodiny, možno bratranec či sesternica, ale isté je, že to neostalo bez odozvy. Dakto z nich sa musel sťažovať v krťom Štrasburgu a zažiadať o špeciálny výcvik. Som presvedčený, že existuje krtia MI6 alebo nejaká intelligence service poskytujúca výcvik ako prežiť a zároveň zosmiešniť nepriateľa.

Skúsili sme všetko, čo nám bolo odporučené. Zapojili sa aj všetci členovia rodiny. Len si predstavte 89 ročnú starkú, ako vyzbrojená motykou v póze samuraja nehybne stojí nad krtincom a čaká, a čaká. A márne, a márne.

Zo začiatku som strihal ružové kríky a dával 20 centimetrové odrezky s tŕňmi do dier. Ťažkú hlavu si z nich nerobil. Vyskúšal som aj sklené fľaše bez dna nasmerované na chodbičku. Vietor mal na nich pískať a znervozňovať ho. Vietor by možno aj pískal, keby krtko fľaše vždy do rána nezaplnil čerstvou hlinou. Skúsil som aj vlasy do dier a uvažoval nad červenou rastlinkou, ktorej meno si už nepamätám. Keď som si predstavil trávnik rovnomerne posiaty červenými rastlinkami, nebolo mi do smiechu. Ale čo ma naozaj zlomilo, bol jeho postoj k našej investícii do plašiča krtkov na baterky. Pár dní sa nedialo nič. Pravdepodobne vyhodnocoval možné riziká a konzultoval svoj postup. A potom vyryl úkážkový krtinec ako pyramída - hotové kultové dielo. Jeho úpätie sa dotýkalo nášho plašiča celého červeného od hanby.

Boli večery, keď som zaspával s predstavou, ako krtko pózuje na najvyššom krtinci. V bielom kimonku predvádza bezchybnú katu a pästičkami búši na všetky strany. Dnes viem, že to nie je pravda. Na také hlúposti on nemá čas. Po nociach študuje a vytvára vysoko sofistikované stratégie alebo na ústredie posiela správy v braillovom písme, ako nás zas dostal.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan rozbiehal šprint pre kolegu, v druhej etape na Tour Down Under skončil štvrtý

V celkovom poradí je slovenský cyklista na treťom mieste.

DOMOV

Dobré ráno: Z úst im išli retiazky a klince, opisuje prácu exorcista

Exorcistu vyberie biskup, musí byť kňaz.

KOMENTÁRE

Exekučné amnestie sú nový morálny hazard

Možno do oddlžovania idú s najlepšími úmyslami, ale dopadne to ako vždy.


Už ste čítali?