Ničia naše školstvo sms-ky?

Autor: Richard Kiripolský | 13.3.2011 o 21:10 | Karma článku: 6,96 | Prečítané:  1339x

Konečne to vieme! Už môžeme pokojne spávať. Už sa prišlo na to, že za katastrofálnym stavom nášho školstva nestojí dobabrané financovanie podľa počtu žiakov, ani predčasne spustené nepripravené reformy alebo nekompetentné rozhodnutia. Môžu za to sociálne siete a sms-ky. Aké jednoduché. Celý čas sme ich mali pod nosom, denne sme ich používali a predsa nevideli.

Ale teraz smutno-vážne.

V reportáži TA3  http://www.ta3.com/sk/reportaze/172740_slovenski-ziaci-su-v-gramotnosti-horsi-ako-rovesnici sa dozvedáme, že podľa učiteľov za neúspechom slovenských žiakov v meraní čitateľskej a prírodovednej gramotnosti treba hľadať sociálne siete a sms-ky.

Z vyjadrenia pani učiteľky, ktoré v relácii odznelo, mám zmiešané pocity. Myslím si, že došlo k jeho skresleniu neodborným strihom autorov relácie, lebo neverím, že toto mohla pani kolegyňa myslieť vážne. Veď nie sme jediná krajina, kde 15-násťroční chatujú a sms-kujú. Robia to puberťáci aj v krajinách, kde dosiahli nadpriemerné výsledky. Pripúšťam, že internet a mobilné siete zmenili náš život natoľko, že deti už nikdy nebudú čítať knihy toľko ako v predinternetovej dobe. Je to škoda, ale je to tak.

Keď si spomeniem na svoje chatovacie začiatky, musím sa pousmiať. Dnes viem, že mi chatovanie a písanie sms-iek pomohlo. Núti ma totiž vyjadrovať sa presne a jasne. Na malom priestore vyjadriť podstatu formou pochopiteľnou prijímateľovi. A to je umenie. V pedagogickej reči jedna z kompetencií.

Problém je podľa mňa úplne inde a nie je jeden, ale je ich celá hromada, ktorá sa nevŕši rok ani dva ale celé desaťročia.  V súčasnej dobe máme pána ministra školstva z iného súdka, ako boli tí predchádzajúci. Dáva mu to možnosť pozrieť sa na problematiku školstva racionálnymi očami ekonóma. Je len dôležité, aby mal správnych poradcov. Podľa doterajších vyjadrení predstaviteľov ministerstva (hoci nie so všetkým súhlasím) usudzujem, že školstvu rozumejú. Už treba len počkať na výsledky.

Na záver jeden príklad chorého stavu nášho školstva, ktorý nepotrebuje komentár.

Po rokoch sme sa stretli so známymi. Bolo to asi v decembri. Ich syn bol študentom maturitného ročníka. Na otázku, ako sa má, zaznela odpoveď:
- Práve sa ideme do školy informovať na jeho prospech. Ak neprepadá, pôjde na výšku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?