Aj Slovinsko má svoju veternú smršť

Autor: Richard Kiripolský | 10.4.2011 o 18:20 | Karma článku: 4,36 | Prečítané:  1126x

Aj Slovinsko má svoju veternú smršť. Hoci s menšími následkami ako bola naša tatranská, aj oni na ňu spomínajú s rešpektom a smútkom.

 

Slovinské kúpeľné mestečko Radenci sa hrdí starým parkom a práve jeho najkrajšia časť padla v roku 1999 za obeť prírodnému živlu. Na asi 1 a pol až dvojhektárovej ploche (čo podľa môjho odhadu tvorí približne tretinu parku) zostalo zopár tenších stromov. Všetko, do čoho sa dalo zaprieť, podľahlo skaze.

 

s_park_SL11_03_250017b.jpg

 

s_SL11_03_240006.jpg

 

Toto ale nie je jediná podobnosť medzi Slovenskom a Slovinskom. Takisto ako v mnohých prípadoch u nás ani tu sa nevedia kompetentní dohodnúť, čo s parkom ďalej. Keďže park má údajne až 7 majiteľov a každý má svoje predstavy (niektorí možno aj žiadne), bude to ťažké. Zarážajúce na tom je, že odvtedy ubehlo už veľa času a niekto určite na dreve zarobil. Navyše z pekného parku pri kúpeľnom areáli profituje ako mesto, tak aj podnikatelia.

Symbolom parku a miestneho združenia na podporu turizmu je veverička Mukica, ktorá, ako tvrdí turistická brožúrka, je neprehliadnuteľná pre svoje hravé a domácke správanie sa. Bohužiaľ, za dva týždne som ani jednu Mukicu nevidel. Pravdepodobne ich prestalo baviť čakanie na rozhodnutie miestnych, kto im ich domov zrenovuje.

Na okraji parku je neprehliadnuteľné chátrajúce kúpalisko a minigolfové ihrisko, ktoré sa pomaly začína rozpadať. Určite by sa oplatilo investovať aj do pôvodných budov, ktoré dotvárajú kolorit a dávajú miestu pridanú hodnotu, ktorú po ich úplnom zničení bude ťažko niečim nahradiť.

 

s_park_SL11_03_230061.jpg

 

s_park_SL11_03_29-3.jpg

 

s_park_SL11_03_29-2c.jpg

 

Radenci_golf.jpg

 

Josip Broz Tito, vodca Juhoslávie, ktorému národy pri Stredozemnom mori vďačili za prijateľnejšiu formu socializmu, ako bola vo zvyšku socialistického tábora, tiež obľuboval Radenci. Do parku nechal umiestniť fontánu od sochára Királyho.

 

s_park_SL11_03_250005.jpg

 

s_park_SL11_03_230028.jpg

 

s_park_SL11_03_230047.jpg

 

Niečo z jarnej kveteny. Botanik by iste našiel aj zaujímavejšie kusy.

 

flower2.jpg

 

flower3.jpg

 

flower4.jpg

 

flower6.jpg

 

violet2.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?