Nevzdelanosť nás vyjde draho

Autor: Richard Kiripolský | 11.9.2011 o 18:00 | Karma článku: 10,51 | Prečítané:  1400x

Po roku 1989, keď sa naše školstvo v štatistikách umiestňovalo za niektorými africkými krajinami, sme si mnohí naivne mysleli, že nastal čas, kedy sa budeme chcieť zaradiť medzi vyspelé štáty. Bohužiaľ sme sa mýlili. Ani jedna ponovembrová vláda sa okrem množstva vyhlásení orientovaných na voličov a kozmetických úprav (väčšinou vedúcich k zhoršeniu stavu) nezmohla na nič.

Dôsledkom toho je, že nám vyrastajú generácie nevzdelancov, z ktorých (z generácií, nie nevzdelancov) tí najlepší odchádzajú minimálne do Čiech a odtiaľ ďalej.

Každý vie, že ak chceme mať pekný byt, najmeme si kvalitného nie lacného remeselníka. Ale málokto si uvedomuje, že ak chceme byť krajinou s perspektívou, nemôžeme mať lacné školstvo.

Na dokreslenie prikladám linky na dva články, ktoré sa mi veľmi páčia. Myslím, že ich odkaz je jasný. Tak ako už pred 20 rokmi bolo jasné, kam sa máme uberať.

 

"... (autoři odhadli, že snižující se znalosti žáků v testech TIMSS mohou mít za následek pokles HDP do roku 2050 o 11 % - viz McKinsey 2010, s. 27)."
http://www.ucitelske-listy.cz/2011/06/david-greger-dvacet-let-ceskeho.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+UcitelskeListy+%28U%C4%8Ditelsk%C3%A9+listy%29&utm_content=Google+International

"Vo vyspelých krajinách a v Ázii predsa vkladajú do vedy, vzdelania, výskumu veľa prostriedkov nie preto, že majú peňazí nazvyš alebo že sú nejakí vedymilní, ale preto, že z toho majú veľký zisk."

Naši ľudia sú teda pripravení započúvať sa do nových pozitívnych vízií?
Áno, ale politici ich neponúkajú, lebo ich nemajú. Tak ako ich, naopak, mal Mahathir bin Mohamad, keď Malajzii ponúkol víziu, že ekonomika sa môže zmodernizovať a pozdvihnúť, že ľudí treba vzdelať, dať im školy, oni potom spravia svoju prácu dobre ..."
http://spravy.pravda.sk/futurolog-system-sa-preklopi-na-buduci-rok-fkc-/sk_domace.asp?c=A110905_142747_sk_domace_p23


Slovenské je, nedávať do školstva veľa peňazí. Treba sa zmieriť s tým, že vzdelanie sa rozkráda oveľa ťažšie ako diaľnice.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?