Naša prvá superpotravina

Autor: Richard Kiripolský | 27.11.2011 o 18:00 | Karma článku: 6,14 | Prečítané:  1610x

V čase môjho detstva ľudstvo snívalo o superpotravinách ako tabletkách (pre kozmonautov) dostupných širokej verejnosti, ktoré odbremenia mladé emancipované ženy od otrockej práce v kuchyni a tak umožnia zapojenie vedkýň, žeriavničok ... do vedecko-technickej revolúcie. Dnes, keď je nás na Zemi raz toľko, ako keď som sa narodil, sa za superpotravinu - akoby na truc farmafirmám - považuje niečo iné.

Vedci hľadajú rastliny, ktoré svojimi výživovými hodnotami dokážu v budúcnosti (nielen sójou a kukuricou) nasýtiť už dnes premnožené ľudstvo. Existujú rôzne zoznamy superpotravín. Najčastejšie v nich dominujú nenáročné rastliny z pre nás exotických krajín, ale aj z u nás pestovaných rastlín sa dá spraviť podobný rebríček : BIOspotrebiteľ.

Tak, ako názov filmu Food Matters napovedá, záleží na tom, čo jeme. Dnes možno viac ako kedykoľvek predtým. Hoci vieme, čo nám škodí, sme v zhone ochotní robiť kompromisy a najesť sa hoci aj v McDonald's, ale do auta by sme nesprávny olej nedali v žiadnom prípade, nech by sme sa akokoľvek ponáhľali.

Pred mnohými rokmi som sa rozhodol žiť na dedine, aby mala moja rodina prístup ku zdravým potravinám. Do záhrady som nasadil stromy a kríky rôznych odrôd, aby som zabezpečil pestrosť a dostupnosť ovocia od skorej jari do neskorej jesene. Okrem zimných mesiacov je tu vždy možné nájsť zrelé plody - nie v rekordných, ale pre nás postačujúcich množstvách.

Prvou superpotravinou v našej záhrade bola arónia čierna - arónia berries, ktorú máme už viac ako 10 rokov, ale tento rok sa stala našim miláčikom Goji - kustomnica čínska.

Asi desať centimetrovú rastlinku som kúpil pred dvoma rokmi na jar. Je to veľmi nenáročná rastlina, ktorá podľa internetových zdrojov rodí 3-4 roky po vysadení.

Naša goji je však výnimočná. Zakvitla po 2 rokoch a prvú úrodu sme zberali už túto jeseň. Naša prvá úroda = 1 ks. Viď foto. Priam posvätná atmosféra zavládla, keď sme sa o ňu delili jak v porekadle o lesnej jahode.

 

goji_2.jpg

Toto bola naša prvá goji.

 

Goji si veľmi jednoducho namnožíte odrezkami. Tvorí dlhé prúty, z ktorých budete mať na výber. Zadolovať som ich neskúšal. Odrezky mali takmer 100% úspešnosť zakorenenia a tie najsilnejšie aj zakvitli.

 

goji_500.jpg

 

goji_2_500.jpg

 

Zatiaľ som sa nedočítal o možných škodcoch v našich poveternostných podmienkach. Zo svojich praktických skúseností však viem o dvoch, na ktorých treba dávať veľký pozor.

V lete väčšina vtedy už zakorenených odrezkov neprežila Horácovu neúspešnú trestnú výpravu proti krtkovi a na jeseň sme zase nezachytili starkinu inváziu, ktorá už po x-týkrát porušila prísny zákaz akýchkoľvek zásahov v našej záhrade. Nepozorovane sa prešmykla bezpečnostnou zónou a nekontrolovane páchala dobré skutky.

Partners in crime : Horác + Starká (foto Mirka, Andrej). Fotky z profilu možno niekedy v budúcnosti.

Zvyšné torzo jednoročných výpestkov, ktoré Horác nestihol vyhrabať a starká povykopávať, zachránil zámok na záhradnej bránke.

Napriek týmto dvom ranám osudu sa teším na budúcoročnú úrodu a dúfam, že sa goji nezmení na inváznu rastlinu, ako sa to stalo s topinamburami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.


Už ste čítali?