Naša prvá superpotravina

Autor: Richard Kiripolský | 27.11.2011 o 18:00 | Karma článku: 6,14 | Prečítané:  1618x

V čase môjho detstva ľudstvo snívalo o superpotravinách ako tabletkách (pre kozmonautov) dostupných širokej verejnosti, ktoré odbremenia mladé emancipované ženy od otrockej práce v kuchyni a tak umožnia zapojenie vedkýň, žeriavničok ... do vedecko-technickej revolúcie. Dnes, keď je nás na Zemi raz toľko, ako keď som sa narodil, sa za superpotravinu - akoby na truc farmafirmám - považuje niečo iné.

Vedci hľadajú rastliny, ktoré svojimi výživovými hodnotami dokážu v budúcnosti (nielen sójou a kukuricou) nasýtiť už dnes premnožené ľudstvo. Existujú rôzne zoznamy superpotravín. Najčastejšie v nich dominujú nenáročné rastliny z pre nás exotických krajín, ale aj z u nás pestovaných rastlín sa dá spraviť podobný rebríček : BIOspotrebiteľ.

Tak, ako názov filmu Food Matters napovedá, záleží na tom, čo jeme. Dnes možno viac ako kedykoľvek predtým. Hoci vieme, čo nám škodí, sme v zhone ochotní robiť kompromisy a najesť sa hoci aj v McDonald's, ale do auta by sme nesprávny olej nedali v žiadnom prípade, nech by sme sa akokoľvek ponáhľali.

Pred mnohými rokmi som sa rozhodol žiť na dedine, aby mala moja rodina prístup ku zdravým potravinám. Do záhrady som nasadil stromy a kríky rôznych odrôd, aby som zabezpečil pestrosť a dostupnosť ovocia od skorej jari do neskorej jesene. Okrem zimných mesiacov je tu vždy možné nájsť zrelé plody - nie v rekordných, ale pre nás postačujúcich množstvách.

Prvou superpotravinou v našej záhrade bola arónia čierna - arónia berries, ktorú máme už viac ako 10 rokov, ale tento rok sa stala našim miláčikom Goji - kustomnica čínska.

Asi desať centimetrovú rastlinku som kúpil pred dvoma rokmi na jar. Je to veľmi nenáročná rastlina, ktorá podľa internetových zdrojov rodí 3-4 roky po vysadení.

Naša goji je však výnimočná. Zakvitla po 2 rokoch a prvú úrodu sme zberali už túto jeseň. Naša prvá úroda = 1 ks. Viď foto. Priam posvätná atmosféra zavládla, keď sme sa o ňu delili jak v porekadle o lesnej jahode.

 

goji_2.jpg

Toto bola naša prvá goji.

 

Goji si veľmi jednoducho namnožíte odrezkami. Tvorí dlhé prúty, z ktorých budete mať na výber. Zadolovať som ich neskúšal. Odrezky mali takmer 100% úspešnosť zakorenenia a tie najsilnejšie aj zakvitli.

 

goji_500.jpg

 

goji_2_500.jpg

 

Zatiaľ som sa nedočítal o možných škodcoch v našich poveternostných podmienkach. Zo svojich praktických skúseností však viem o dvoch, na ktorých treba dávať veľký pozor.

V lete väčšina vtedy už zakorenených odrezkov neprežila Horácovu neúspešnú trestnú výpravu proti krtkovi a na jeseň sme zase nezachytili starkinu inváziu, ktorá už po x-týkrát porušila prísny zákaz akýchkoľvek zásahov v našej záhrade. Nepozorovane sa prešmykla bezpečnostnou zónou a nekontrolovane páchala dobré skutky.

Partners in crime : Horác + Starká (foto Mirka, Andrej). Fotky z profilu možno niekedy v budúcnosti.

Zvyšné torzo jednoročných výpestkov, ktoré Horác nestihol vyhrabať a starká povykopávať, zachránil zámok na záhradnej bránke.

Napriek týmto dvom ranám osudu sa teším na budúcoročnú úrodu a dúfam, že sa goji nezmení na inváznu rastlinu, ako sa to stalo s topinamburami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?