Gorila a november 89 sú úplne o inom a zároveň o tom istom

Autor: Richard Kiripolský | 5.2.2012 o 20:00 | Karma článku: 7,61 | Prečítané:  685x

Na prelome rokov 89 a 90 som študoval v Banskej Bystrici. Mnohí sme sa bez váhania zapojili do študentského hnutia. Aj vtedy (ako dnešných organizátorov protestu Gorila) sa nás pýtali: A keď komunisti ustúpia a odovzdajú moc, čo budete robiť? Veď nič nemáte pripravené.

Mali pravdu. Až na pár ľudí, ktorí vedeli, v akom stave je ekonomika a ako prelievať peniaze, nemal nikto nič pripravené. Preto sa stalo toľko chýb, preto Slovensko muselo prekonať toľko detských chorôb a teraz pripomína skôr adolescenta ako zrelú osobnosť.
To isté je aj dnes.

Aby sa niečo zmenilo, musia ľudia najskôr chcieť, potom niečo preto urobiť a až potom sa môžu veci zmeniť.

Konečne ľudia na Slovensku ukazujú, že nechcú byť iba stádom. Že chcú zmenu a sú ochotní preto aj niečo urobiť. Už len povedať svoj názor neanonymne je veľká vec. Naša národná črta je s kamarátmi nadávať do peny s pivom („To ja keby som...!") alebo modernejšie - skrytý za nickom mudrovať na internetových fórach.
Pri vzniku novej myšlienky a jej presadzovaní v spoločnosti, vždy hrozí, že to nedopadne, tak ako si iniciátori predstavovali. Každá revolúcia (dnešné udalosti na Slovensku nepovažujem za revolúciu) požiera svoje deti. Tí, ktorí sú nositeľmi ideálov, sú vždy postupne vytlačení ľuďmi s politickými a ekonomickými  cieľmi, ktorí v úzadí vyčkávali na moment, kedy už nejde o krk.

Nech to dopadne akokoľvek, či to už využije nejaká záujmová skupina alebo nie, Gorila ukázala, že Slovensko sa mení. A to je dobre.
Už je tu aj prvý výsledok, malý ale predsa. Spojenie predčasných volieb a tlaku verejnosti prinútilo poslancov k niečomu, čo dosiaľ bolo nepriechodné. Jednohlasne si zrušiť časť imunity. Prečo asi?
Určite mnohí s týmto tvrdením nesúhlasia. Ja som ale presvedčený, že nebyť protestu Gorila, len blížiace sa voľby by poslancom ako dôvod nestačili.

PS: A čo sa týka toľko pretriasanej naivity organizátorov. Ešte pred pár rokmi by nikto neveril, že sociálne siete sa stanú účinným prostriedkom pri organizovaní hnutí schopných zvrhnúť diktátorov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?