Monokultúra je toxická a zabíja

Autor: Richard Kiripolský | 26.2.2012 o 18:15 | Karma článku: 6,40 | Prečítané:  823x

Monokultúra na planéte Zem je neprirodzená. Príroda ju likviduje ako smrteľné nebezpečenstvo. Jedine človek sa tvári, že bez nej nedokáže existovať. Inklinuje napríklad k jednoliatym lánom kukurice ale aj k jednotným ideám. Skúste vybočiť a hneď sa nájde niekto, kto sa bude snažiť dať vám po hlave.

K napísaniu dnešného blogu ma inšpirovali film o poľnohospodárstve a niektoré predvolebné vyhlásenia týkajúce sa školstva na Slovensku. Dve zdanlivo nesúvisiace oblasti majú však veľa spoločného. Film je voľne dostupný do 3. marca na tejto adrese. Porovnáva priemyselné poľnohospodárstvo orientujúce sa na pestovanie monokultúr s poľnohospodárstvom založeným na vnímaní procesov v prírode.

O škodlivosti potravín produkovaných takmer výhradne na NPK (dusík, fosfor, draslík) a ich nedostatočných výživových hodnotách sa vie už dávno. Zmena poľnohospodára na robotníka produkujúceho potraviny umožnila v rámci globalizácie nevídané veci. Dnes však naráža na svoje limity a prejavujú sa jej devastačné účinky. Za posledných 50 rokov umožnila niekoľkonásobný nárast populácie, ale zároveň priemyselne vyrábané potraviny spôsobili aj obrovský nárast chorobnosti a zamorenie sveta farmapriemyslom.

Mnohorakosť vo všetkých oblastiach je obohacujúca a nevyhnutná pre zdravý vývoj ľudstva. Fyzický aj duchovný.

Existencia života na Zemi je založená na mnohorakosti, na možnosti výberu. Neplatí to len o poľnohospodárstve, ale o všetkých oblastiach života. Dokonca aj o politike. Presvedčivo to dokazujú výsledky experimentov známych pod názvami ako fašizmus či komunizmus.

Keďže potreba mnohorakosti platí všade, nie je tomu inak ani v školstve. Už nemusia byť všetci žiaci praváci, už sa učia spolu chlapci a dievčatá, už neseparujeme žiakov s problémami učenia tak tvrdo ako voľakedy... Už ani všetky školy nemusia učiť to isté. Je snaha o elimináciu dôsledkov predčasne rozbehnutej reformy školstva napríklad aj vytvorením vzorových osnov pre každý vzdelávací stupeň. Tie škola môže ale nemusí použiť vo svojom školskom vzdelávacom programe. Každá škola má dokonca možnosť presúvať učivo v rámci ročníkov podľa vlastných možností a potrieb žiakov.
Patrím k ľuďom, ktorí by šli v tejto oblasti oveľa-oveľa ďalej, a preto ma zarážajú predvolebné vyhlásenia o potrebe zvrátiť snahu o vytvorenie podmienok pre výber z viacerých možností a o tom, že škola má byť opäť uniformá. Už len čakám, kedy budú zase musieť všetci písať modrým perom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?